مقالات

از کجا بفهمیم ماشین آب روغن قاطی کرده

آب روغن قاطی كردن ماشين

همانطور که تا کنون نیز شنیده ایم، یکی از خطرناک ترین و پرخرج ترین ضررهایی که می تواند به خودروها وارد شود، موضوع آب روغن قاطی كردن ماشين است. در آب روغن قاطی كردن ماشين، روغن موتور وارد بخش چرخه آب درون رادیاتور شده و در اثر این اتفاق، آسیب هایی بسیار جدی به رادیاتور و یا حتی موتور خودرو وارد می شود.
اگر شما نیز دوست دارید تا این اتفاق برای خودروی شما نیوفتد، پیشنهاد می کنیم حتما در این مقاله از وب سایت پارت باران ( مرکز وارد کننده لوازم یدکی هیوندای و لوازم یدکی کیا)با ما همراه شوید تا به بررسی تمامی دلایل و نشانه های آب روغن قاطی كردن ماشين بپردازیم.

علت آب روغن قاطی كردن خودرو

به طور کلی، آب روغن قاطی کردن خودرو می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. با این حال در اینجا به بررسی چندین علت آب روغن قاطی كردن ماشين می پردازیم:

خرابی واشر سرسیلندر :

تقریبا در اکثر موارد، اصلی ترین علت آب روغن قاطی كردن ماشين، خرابی واشر سرسیلندر است. واشر سر سیلندر یک جزء حیاتی بوده که در بین سیلندر و سر سیلندر قرار می گیرد تا آب و روغن با یکدیگر ترکیب نشوند. در صورت خرابی واشر سرسیلندر، مایع خنک کننده می تواند از سیستم خنک کننده به مسیرهای عبور روغن موتور نشت کرده و در نتیجه آب و روغن مخلوط شود. در صورت وجود گرمای بیش از حد در اطراف واشر و یا عدم نگهداری و تعمیر مناسب واشر، احتمال آب روغن قاطی کردن بیشتر می شود.

ترک خوردگی موتور یا سرسیلندر :

ترک خوردگی بلوک موتور یا سر سیلندر نیز می تواند باعث نشت مایع خنک کننده(یا همان آب) به داخل گذرگاه روغن موتور شده و در نتیجه باعث مخلوط شدن آب و روغن شود. این ترک ها می توانند در اثر گرمای بیش از حد، نگهداری ضعیف، استفاده از قطعات موتور با کیفیت پایین یا سایر آسیب های شدید به موتور ایجاد شوند.

جوش آوردن خودرو :

در برخی موارد، اگر آب درون رادیاتور به اندازه کافی نبوده، و یا اینکه در فصل‌های گرم از ضد یخ استفاده نشود، احتمال جوش آوردن خودرو و در نتیجه سوختن واشر سرسیلندر بسیار بیشتر شده و این سوختگی واشر باعث آب روغن قاطی کردن نیز خواهد شد.

تعویض نامناسب روغن :

تعویض نامناسب روغن یکی دیگر از دلایل مهم اختلاط آب و روغن در خودرو است. اگر فیلتر روغن به طور مرتب تعویض نشود، احتمال مسدود شدن آن بیشتر شده و در نتیجه باعث برگشت روغن به موتور می شود.

کار نکردن فن :

به طور خلاصه، فن وظیفه خنک کردن خودرو و به خصوص موتور خوردو را بر عهده دارد. اگر این عمل به درستی صورت نگیرد، دمای موتور بالا می ‌رود و در نتیجه به واشر و یا حتی به خود موتور نیز آسیب می رسد.

علائم آب روغن قاطی کردن خودرو

از مهم ترین نشانه های آب روغن قاطی کردن خودرو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشاهده روغن در رادیاتور خودرو :

در بازرسی های دوره ای، به محض مشاهده چرب بودن مایع رادیاتور، حتما این موضوع را با یک فرد متخصص در میان بگزارید.

وجود بخار در موتور :

همانطور که در بالاتر نیز اشاره کردیم، وجود بخار زیاد در موتور می تواند به معنای کم بودن ضد یخ خودرو و یا وجود مشکل در فن خودرو باشد.

تغییر شکل لوله‌های متصل به رادیاتور :

تغییر شکل لوله ها نیز معمولا در صورت ورود ضربه به لوله ها و یا تغییر شکل آن ها در اکثر گرمای زیاد رخ می دهد.

روشن نشدن خودرو در سرما و خارج شدن دود سفید از موتور :

یکی از خطرناک ترین و آسیب زننده ترین مشکلات موجود در خودروها، بحث خروج دود سفید از موتور است. خروج دود سفید از خودرو می تواند دلایل بسیار زیادی داشته باشد که یکی از دلایل آن خرابی واشر سرسیلندر و در نتیجه آب روغن قاطی كردن ماشين باشد.

جمع بندی

یکی از مشکلات مورد توجه و مهم در اکثر خودروها، بحث ترکیب شدن آب و روغن در خودرو است. ما نیز در این مقاله از پارت باران، سعی کردیم تا با بررسی همه چیز در مورد آب روغن قاطی كردن ماشين، شما را در جلوگیری از این امر بسیار خطرناک در خودرو راهنمایی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *