مقالات

تفاوت بنزین سوپر و معمولی

تفاوت بنزین سوپر و معمولی

وقتی برای پر کردن باک ماشین خود وارد پمپ بنزین می شوید، معمولاً دو گزینه پیش روی شما قرار دارد. استفاده از بنزین معمولی و یا استفاده از بنزین سوپر. عده ای از افراد می دانند که چه نوع بنزینی برای خودروی آنها مناسب است و چرا باید از بنزین سوپر استفاده کنند؛ با این حال اکثر افراد در مورد تفاوت بنزین سوپر و معمولی چیز زیادی نمی دانند. در این مقاله از پارت باران ( مرکز فروش لوازم یدکی کیا و لوازم یدکی هیوندای) به بررسی مهم‌ترین تفاوت بنزین سوپر و معمولی می پردازیم.

عدد اکتان بنزین چیست

قبل از توضیح راجب تفاوت بنزین سوپر با معمولی، ابتدا باید شما را با مفهومی به نام “عدد اکتان” آشنا کنیم. عدد اکتان پارامتری برای نشان دادن توانایی سوخت برای متراکم شدن در موتور، قبل از شروع احتراق است. سوخت خودرو زمانی بهترین عملکرد را دارد که بلافاصله پس از احتراق شمع خودرو مشتعل شود و شعله تمام محفظه احتراق را در حالتی آرام و یک دست بپوشاند. نتیجه این فرآیند شروع یک موج انفجار قوی و یکنواخت است. این یک دست بودن در بنزین هایی که اکتان بالایی دارند، قابل مشاهده است.

از طرف دیگر، بنزین هایی با عدد اکتان پایین (کمتر از مقدار توصیه شده)، به دلیل وجود قطرات تزریق ناهموار، موج انفجاری غیر یکنواختی را ایجاد می کنند. زیرا در این شرایط حجم غیر یکنواختی از بنزین، با زمان بندی نامنظم به محفظه موتور تزریق می شود. این اتفاق باعث به هدر رفتن انرژی مکانیکی موتور میشود.

تفاوت بنزین سوپر و بنزین معمولی چیست

بنزین سوپر و معمولی، هر دوسوخت مورد استفاده در موتورهای احتراق داخلی خودروها میباشند. تفاوت اصلی بین این دو نوع بنزین، درجه اکتان آنها میباشد که معیاری برای سنجش کیفیت سوخت میباشد.

بنزین معمولی، معمولا دارای درجه اکتان 87 است، در حالی که بنزین سوپر معمولا دارای درجه اکتان 91 یا بالاتر است. این بدان معنی است که بنزین معمولی ضربه بیشتری را در حین انفجار به موتور وارد میکند؛ بنابراین این ضربه ها به مرور زمان منجر به آسیب موتور میشوند.

علاوه بر این، برخی از انواع بنزین سوپر ممکن است حاوی مواد افزودنی اضافی مانند مواد شوینده یا تقویت کننده عملکرد باشند که می تواند به تمیز نگه داشتن موتور یا بهبود کارایی آن کمک کند.
این افزودنی ها ممکن است در بنزین معمولی وجود نداشته باشند، که می تواند در طول زمان منجر به تجمع رسوبات در موتور شود.

بنزین سوپر گران تر از بنزین معمولی

بنزین سوپر به دلیل وجود یک سری مواد افزودنی، عدد اکتان بیشتری نسبت به بنزین معمولی دارد. وجود این افزودنی ها علاوه بر افزایش کیفیت بنزین، باعث فرار تر شدن بنزین نیز می شود که این امر، نگهداری و عرضه آن را برای جایگاه داران سوخت دشوار می کند. بنابراین بنزین سوپر با قیمت بالاتری نسبت به بنزین معمولی به فروش می رسد. گران تر بودن قیمت بنزین سوپر باعث شده افراد کمتری از آن استفاده کنند. از طرفی نیز به دلیل این کمبود تقاضا، بنزین سوپر در همه پمپ بنزین ها عرضه نمیشود. در مقابل، بنزین معمولی به دلیل قیمت کمتر، در تمامی پمپ بنزین ها عرضه می شود و دسترسی به آن راحت تر است.

جمع بندی

در این مقاله از پارت باران، فرق بین بنزین سوپر و معمولی را مورد بررسی قرار داده و آن را به صورت ساده توضیح دادیم. به طور کلی، انتخاب بین بنزین معمولی و سوپر، به نوع خودرو و نوع موتور آن بستگی دارد. برخی از موتورها به بنزینی با درجه اکتان بالاتر نیاز دارند و با بنزین سوپر عملکرد بهتری خواهند داشت، در حالی که برخی از موتور ها نیز ممکن است با بنزین معمولی هم کاملاً خوب کار کنند. برای تعیین بهترین نوع بنزین برای یک وسیله نقلیه، بهتر است به دفترچه راهنمای خودرو یا یک مکانیک متخصص مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *