مقالات

حباب گیر خودرو چیست و چه کاربردی دارد

حباب گیر خودرو چیست

با توجه به قیمت بالا خودرو در کشور ما، تعمیر و نگهداری ماشین به یکی از مهمترین دغدغه های هر فرد در زندگی تبدیل شده است. حباب گیر خودرو یکی از ساده ترین قطعاتی است که نقشی کاربردی در عملکرد و سلامت خودرو دارد. این قطعه در باک بنزین ماشین قرار دارد و آسیب دیدن یا خراب شدن آن می تواند باعث ایجاد مشکلات جدی در خودرو شود. در ادامه این مقاله از پارت باران (مرکز فروش لوازم یدکی کیا و لوازم یدکی هیوندای)  شما را با حباب گیر بنزین آشنا کرده و به بررسی کاربرد و وظایف آن می پردازیم.

حباب گیر خودرو چیست

در هنگام سوخت گیری مقدار زیادی هوا و بخار، همراه با بنزین وارد باک می شود . این هوا و بخار می تواند باعث ایجاد اختلال در عملیات سوخت رسانی شود. بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق قطعه ای به نام حباب گیر در خودروها تعبیه شده تا هوا و بخار اضافی وارد شده به باک بنزین اتومبیل را خارج کند (وظیفه حباب گیر خودرو).
اگر این قطعه و عملکرد آن به هر دلیلی دچار اشکال شود، عملیات سوخت رسانی به صورت کامل و صحیح انجام نمی پذیرد و در نتیجه خودرو با مشکلی جدی مواجه میشود.
حباب گیر ماشین یک قطعه پلاستیکی است که در عقب خودرو و داخل صندوق عقب قرار دارد. این قطعه دارای چندین لوله پلاستیکی می باشد که از طریق آنها، هوا و بخار اضافی را از باک بنزین به بیرون هدایت میکند.
در صورت خراب بودن این قطعه، نه تنها هوای داخل باک بنزین تخلیه نمی شود، بلکه بوی بنزین در کابین خودرو پخش شده و به مشام می رسد. بنابراین یکی از دلایل احساس بوی بنزین در کابین ماشین، خرابی این قطعه میباشد.

حباب گیر چگونه کار می‌کند

حباب گیر توسط سه لوله نازک به باک خودرو متصل می شود که هر کدام از این لوله ها هوا و بخار گاز را به بیرون باک هدایت می کنند. در واقع این قطعه مانند یک دودکش عمل کرده و بخار و هوای اضافی را از طریق لوله ها، از مخزن بنزین خودرو خارج می کند.

اجزای حباب گیر بنزین

این قطعه از اجزای مختلفی تشکیل میشود. این اجزا عبارتند از :

1. یک مخزن برای جدا سازی بخار و هوا از بنزین

2. مخزنی برای جدا کردن مایع (براکت)

3. سه شیلنگ برای اتصال به 3 راهی (هدایت بخار به سه راهی،کنیستر، سوپاپ)

4. اریفیس (Orifice) در داخل سه شیلنگ رابط وجود دارد و بخار بنزین را از خود عبور می دهند

5. سه راهی (خروج هوا و بخار)

6. سوپاپ و شلنگ سوپاپ برای انتقال هوا به بیرون از مخزن سوخت

7. لوله ای فلزی برای سفت کردن جای حباب گیر

تشخیص خراب بودن حباب گیر خودرو

ساده ترین راه برای مشکوک شدن به یک حباب گیر معیوب، این است که بوی بنزین را در کابین ماشین احساس کنید. اگر بوی بنزین وارد اتاق ماشین شد به این معنی است که این قطعه مشکل دارد و باید لوله های آن بررسی شود، چرا که لوله های حباب گیر به مرور زمان پوسیده می شوند

جمع بندی

در این مقاله از پارت باران شما را با قطعه ای به نام حباب گیر آشنا کردیم و در ادامه به بررسی کاربرد حباب گیر خودرو پرداختیم. در صورت خراب شدن و بروز مشکل در عملکرد این قطعه، حتما به تعمیرگاه مراجعه کرده و از تعمیر فردی آن خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *