مقالات

دلایل کم شدن آب رادیاتور ماشین

دلایل کم شدن آب رادیاتور ماشین

وظیفه اصلی رادیاتور خنک کردن موتور ماشین می باشد. کم شدن آب رادیاتور ماشین به عنوان قلب سیستم خنک کننده یکی از مشکلات رایج در میان خودروها به شمار می رود. این اتفاق باعث وارد شدن آسیب‌های جدی‌ به موتور خودرو و دیگر تجهیزات آن می شود. از این رو نباید از کنار این موضوع به سادگی  عبور کرد. در این مقاله از پارت باران (مرکز خرید لوازم یدکی هیوندای و لوازم یدکی کیا) تصمیم داریم علل کم شدن آب رادیاتور را مورد بررسی قرار دهیم. اگر شما نیز با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنید، توصیه می کنیم ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید!

علت کم شدن آب رادیاتور ماشین چیست

تجربه ثابت کرده، اگر سالی یک بار آب رادیاتور ماشین را به طور کامل عوض کنیم،از بسیاری از خطرات احتمالی پیشگیری کرده‌ایم.

بسیاری از رانندگان و افراد  نمی‌دانند که کم شدن آب رادیاتور ماشین چه مشکلاتی را می‌تواند به همراه داشته باشد. جوش آوردن و کم شدن آب رادیاتور ماشین دلایل مختلفی دارد. آشنایی نداشتن با دلایل کم شدن آب رادیاتور ماشین می‌تواند باعث صرف هزینه های زیاد و بوجود آمدن مشکلات بسیاری در عملکرد ماشین شود.

 به عنوان مثال سوختن واشر سرسیلندر می‌تواند یکی از این مشکلات باشد؛ که تعمیر این مشکل نیازمند هزینه زیادی است. خیلی از ماشین‌ها مانند پژو ۲۰۶ دارای سیستم های حفاظتی میباشند. به عنوان مثال در زمان جوش آوردن، با روشن شدن چراغ stop، ماشین به صورت خودکار خاموش می‌شود.

 توجه داشته باشید که توجه نکردن به کم شدن آب رادیاتور، سوختن موتور ماشین و گریپاژ کردن پیستون‌ها را به همراه دارد که در این صورت یک خرج چند میلیونی روی دست شما می گذارد.

دلایل کم شدن آب رادیاتور

مهم‌ترین علل کم شدن آب رادیاتور ماشین عبارتند از:

 • سوراخ شدن رادیاتور
 • وجود نشتی در لوله‌ها و اتصالات
 • خراب شدن واتر پمپ (پمپ آب)
 • وارد شدن آب داخل سیلندر
 • نشتی آب از منبع انبساط
 • عدم استفاده از ضدیخ و رسوب‌گیری موتور
 • نشت آب از بخاری
 • نقص فنی در ترموستات
 • نشتی در رادیاتور
 • خراب شدن فن
 • عدم هواگیری رادیاتور

علائم کم شدن آب رادیاتور ماشین

بالا رفتن دمای آب و روشن شدن چراغ چک آب رادیاتور یکی از نشانه های کم شدن آب رادیاتور می باشد.در صورتی که دمای آب از حد مشخصی بالاتر برود، احتمال کاهش میزان آب در رادیاتور وجود داشته و باید خودرو به سرعت خاموش شود.

خیس شدن شمع‌های ماشین که باعث ریپ زدن موتور میشود؛ یکی دیگر از نشانه های کم شدن آب رادیاتور به حساب می آید. در این صورت مقداری روغن نیز درون رادیاتور که معمولا ظاهری شبیه گل و لای دارد به چشم خواهد خورد.

کم شدن آب رادیاتور تا چه اندازه عادی است

آب درون رادیاتور به منظور خنک‌ کردن موتور، دور قطعات آن می‌چرخد. بنابراین منطقی و طبیعی است که این آب هنگام گردش به دور موتور به دلیل افزایش دما  کمی تبخیر شود. به همین دلیل پس از مدتی آب درون رادیاتور کمی کاهش پیدا میکند که این کاهش به عنوان مشکل و ایراد شناخته نمی‌شود.

در حالت عادی اگر آب رادیاتور ماشین، در طول یک ماه به مقدار نصف خود برسد، مشکلی وجود نخواهد داشت. البته بهتر است در بازه های زمانی کوتاه‌ تری میزان آب رادیاتور را چک کنید. اما در صورتی که آب در طول 7 روز یا حتی کمتر به نصف مقدار خود برسد، مشکل کم شدن آب رادیاتور در ماشین شما جدی است و باید درصدد رفع آن باشید.

زمان مناسب جهت بازدید مخزن آب رادیاتور

اگر قصد بررسی میزان آب مخزن رادیاتور را دارید، باید چند ساعتی از خاموش بودن ماشین گذشته باشد تا آب داخل آن سرد باشد. سپس با اطمینان از سرد بودن رادیاتور، دریچه آن را باز کرده و سطح آب را مورد بررسی قرار دهید.

اضافه کردن آب به رادیاتور

به هر دلیلی که سطح آب رادیاتور خودرو شما کم شده باشد، نیاز است تا آب به آن اضافه کنید، در غیر این صورت موتور خودرو دچار آسیب جدی میشود.

هنگامی که ماشین خاموش است ، در رادیاتور را باز کرده و با محلول خنک کننده (آب و ضد یخ) کمبود آب رادیاتور را جبران می کنیم.

 اگر ماشین روشن و موتور آن داغ بود، در صورتی که خودرو منبع انبساط داشت، پس از باز کردن در منبع انبساط، کمبود آب را جبران می کنیم.

 اگر ماشین  منبع انبساط نداشت، ابتدا اجازه دهید که موتور کمی خنک شود. سپس به آرامی با یک دستمال پارچه ای در رادیاتور را باز میکنیم. در این مرحله باید بسیار احتیاط کرد، چرا که آب داخل رادیاتور بسیار داغ بوده و بخار زیادی تولید کرده است؛ بنابراین باید اجازه دهید این بخار به آرامی خارج شود، و باعث سوختن دست و صورتتان نشود. پس از باز کردن در رادیاتور، کمبود آب را جبران می کنیم.

جمع بندی

در این مقاله از پارت باران در مورد  دلیل کم شدن آب رادیاتور ماشین صحبت کردیم و علت کم شدن آب رادیاتور ماشین و راه های رفع آن را مورد بررسی قرار دادیم.در صورت وجود هر گونه سوال و یا ابهام، میتوانید آن را در قسمت نظرات همین صفحه مطرح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *