مقالات

10 نکته ی کلیدی برای محافظت از رنگ بدنه خودرو

10 نکته ی کلیدی برای محافظت از رنگ بدنه خودرو

بسیاری از افراد به رنگ بدنه خودرو خود اهمیتی نمی دهند و آن را مسئله مهمی نمی دانند. غافل از آن که محافظت از رنگ خودرو یکی از عواملی مهمی است که در قیمت گذاری و ارزش خودرو نقش موثری دارد. با این مقاله از وب سایت پارت باران (مرکز وارد کننده لوازم یدکی هیوندای و لوازم یدکی کیا) همراه باشید تا به اهمیت محافظت از رنگ بدنه خودرو و روش های نگهداری از آن بپردازیم.

چرا باید از رنگ بدنه خودرو محافظت کنیم

اگر شما روزی تصمیم بگیرید ماشین خود را بفروشید، اولین نکته ای که در هنگام فروش خودرو جلب توجه می کند، رنگ ماشین است. خریدار ماشین در اولین گام به ظاهر ماشین توجه می کند و مطمئنا اگر ظاهر ماشین مطلوب نباشد، ارزش خودرو شما به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت؛ همان طور که وجود فرورفتگی و خط بر روی بدنه خودرو در کاهش ارزش آن اهمیت دارد. بنابراین با محافظت از رنگ خودرو می توانید از کاهش قیمت ماشین خود جلوگیری کنید.

حتی اگر قصد نداشته باشید خودرو خود را بفروشید، بازهم توجه به محافظت از رنگ خودرو اهمیت دارد؛ چرا که رنگ ماشین علاوه بر ایجاد زیبایی، در محافظت از بدنه خودرو نیز نقش دارد. بدنه ماشین ها اغلب از جنس فولاد است که در صورت عدم رسیدگی به مرور خورده و فرسوده می شود. رنگ بدنه خودرو می تواند از زنگ زدن و خوردگی ساختار بدنه ماشین جلوگیری کند و عمر ماشین را افزایش دهد.

چه عواملی رنگ خودرو را از بین می برند

پیش از آن که به سوال “چگونه از رنگ بدنه خودرو محافظت کنیم؟ ” پاسخ دهیم بهتر است ابتدا به عواملی که سبب نابودی رنگ بدنه خودرو می شوند بپردازیم.

اگر می خواهید برای حفاظت از رنگ بدنه خودرو خود اقدامی انجام دهید، نیاز است با این عوامل آشنا شوید. عوامل خرابی رنگ خودرو عبارتند از :

 • نور خورشید : بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند اصلی ترین عامل تهدید کننده رنگ بدنه ماشین، تابش مستقیم نور خورشید است. اگر ماشین شما دائم در معرض آفتاب قرار داشته باشد، رنگ بدنه خودرو مطمئنا آسیب خواهد دید. نور خورشید سبب رنگ پریدگی و کاهش ضخامت لایه رنگ خواهد شد.
 • فضولات پرندگان : فضولات پرندگان یکی از عوامل شایع دیگری است که رنگ بدنه ماشین را از بین می برد.
 • برخورد اجسام سخت با ماشین : اگر جسم سختی با خودرو شما برخورد کند مانند اجسام نوک تیز و … رنگ بدنه خودرو شما آسیب خواهد دید.
 • گرد و غبار : بسیاری از افراد زمانی که گرد و غبار بر روی سطح ماشین جمع می شود، توجهی به آن نمی کنند. در صورتی که گرد و غبار باعث ایجاد خراش بر روی بدنه خودرو می شود. بهتر است در صورت جمع شدن گرد و غبار، با حوله نرم و آب سریعا بدنه خودرو را بشویید.
 • استفاده از شوینده های نامناسب : در صورت استفاده از شوینده بی کیفیت و نامناسب، نه تنها محافظت از رنگ خودرو صورت نمی گیرد بلکه به آن آسیب نیز خواهد رسید.

چگونه از رنگ خودرو محافظت کنیم

بهترین و ارزان ترین روش محافظت از بدنه خودرو این است که سعی کنید تا حد امکان خودرو خود را از عوامل آسیب زای رنگ بدنه دور نگه دارید. پارک کردن در پارکینگ مناسب، شستشوی اصولی با مواد شوینده با کیفیت از جمله راهکارهایی است که می توانید عمر رنگ بدنه خودرو را با کمترین هزینه ممکن افزایش دهید.

به طور کلی با رعایت نکات نگهداری و محافظت از رنگ خودرو زیر می توانید مدت ها رنگ بدنه فابریک ماشین خود را حفظ کنید. برخی از روش های محافظت از رنگ بدنه خودرو عبارتند از :

 1. پارک کردن خودرو در سایه به منظور جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید.
 2. از چادر ماشین استاندارد و باکیفیت استفاده کنید. توجه کنید که استفاده از برخی چادرهای ماشین بی کیفیت و پلاستیکی می تواند به رنگ بدنه خودرو آسیب بزند.
 3. زیر درختان پارک نکنید: تا جایی که امکان دارد خودرو خود را زیر درخت پارک نکنید. چرا که امکان ریختن شیره درخت و فضولات پرندگان بر روی بدنه افزایش می یابد.
 4. بهتر است تا جایی که می توانید از پارکینگ ها استفاده کنید.
 5. شستن اصولی بدنه با مواد شوینده باکیفیت.
 6. استفاده از دستمال مخصوص مانند دستمال مایکروفایبر برای تمیزکاری بدنه خودرو.
 7. سرامیک کردن بدنه خودرو
 8. واکس زدن بدنه خودرو
 9. ایجاد دیگر پوشش های مصنوعی مانند بادی فنس
 10. تعمیر فوری بدنه در صورت بروز آسیب

با رعایت این نکات می توانید به بهترین شکل ممکن از رنگ بدنه ماشین خود محافظت کنید. لازم به دکر است که، نیازی نیست به عنوان مثال هم از سرامیک کردن بدنه استفاده کنید و هم بدنه را واکس بزنید. بین این دو روش محافظت از رنگ خودرو، یکی را باید انتخاب کنید.

واکس ترکیبی از روغن ها و حلال هایی نظیر اتانول، روغن خام، نفت، برخی مواد معدنی و … است که یک لایه محافظتی قوی و براق بر روی بدنه خودرو ایجاد می کند. پیش از واکس زدن بهتر است ابتدا بدنه ماشین را پولیش کنید و سپس واکس بزنید.

پوشش سرامیکی بدنه خودرو نیز یک محلول پلیمری شیمیایی است که از مواد مختلفی از جمله دی اکسید سیلیکون ساخته شده است. پوشش سرامیکی را با دست بر روی بدنه خودرو اعمال می کنند. با کشیدن محلول، یک لایه محاظ قوی روی رنگ بدنه ایجاد می شود. این روش یکی از جدید ترین روش های محافظت از رنگ خودرو است.

جمع بندی

رنگ بدنه خودرو یکی از موضوعات مهمی است که در نگهداری و ارزش گذاری قیمت خودرو نقش موثری دارد. رنگ بدنه هم از ساختار فلزی خودرو محافظت می کند و هم یکی از عوامل زیبایی خودرو به حساب می آید. در این مقاله نکات مهم محافظت از رنگ بدنه خودرو گفته شد. با مطالعه نکات گفته شده می توانید اقدامات اصولی و صحیحی به منظور محافظت از رنگ خودرو خود انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *