مقالات

نحوه چک کردن روغن موتور خودرو

نحوه چک کردن روغن موتور خودرو

با توجه به نقش روغن موتور خودرو در عملکرد و بازدهی موتور ماشین ها، در این مقاله از وب سایت پارت باران (مرکز فروش قطعات هیوندای و قطعات کیا) تصمیم گرفتیم به نحوه صحیح چک کردن روغن موتور بپردازیم.

روغن موتور ماشین نوعی روانکار صنعتی است و وظیفه اصلی آن کاهش سایش و اصطکاک قطعات موتور خودرو است. به صورت دقیق تر، روغن موتور وظایف زیر را به عهده دارد:

  1. روان سازی قطعات متحرک موتور ماشین
  2. کاهش اصطکاک و جلوگیری از فرسایش زودهنگام آن ها
  3. جلوگیری از بیش از حد داغ شدن قطعات موتور
  4. جذب ذرات و رسوبات ناشی از مرحله احتراق موتور

با توجه به کارایی و اهمیتی بالای روغن موتور خودرو، به رانندگان توصیه می کنیم که به هیچ وجه روغن های بی کیفیت خریداری نکنند و همواره از روغن موتورهای درجه یک و با کیفیت استفاده کنند. برای آن که روغن موتور عملکرد بهینه ای داشته باشد، علاوه بر کیفیت، میزان آن نیز اهمیت دارد. بنابراین اگر خودرو شما به اندازه کافی روغن موتور نداشته باشد، با مشکلاتی مواجه خواهید شد.در ادامه نحوه تشخیص میزان روغن موتور را به شما آموزش خواهیم داد.

آموزش نحوه چک کردن سطح روغن موتور

پیش از چک کردن روغن موتور باید به چند نکته توجه کنید. اولین نکته این است ماشین بایستی در سطح صاف قرار گرفته باشد و اگر ماشین در سطح شیبداری قرار دارد نمی توان به درستی از میزان روغن موتور موجود در آن آگاه شد.

نکته مهم بعدی زمان چک کردن روغن موتور خودرو است. برای تشخیص میزان روغن موتور، بهتر است موتور هنوز گرم باشد اما نباید به قدری دمای موتور بالا باشد که حرارت به شما آسیب رساند. برخی از کارشناسان نیز پیشنهاد می کنند پس از سرد شدن موتور سطح روغن را بسنجید.پیشنهاد ما این است ابتدا ماشین را یک سطح صاف پارک و خاموش کنید و پس از گذشت مدت زمانی در حدود 10 دقیقه اقدام به چک کردن روغن موتور کنید. در طول مدت زمان 10 دقیقه هم دمای موتور کاهش می یابد و هم همه روغن موتور به سمت کارتل روغن برگشته است.

سایر مراحل نحوه بررسی روغن موتور

این مراحل به شرح زیر است :

  1. کاپوت ماشین را بالا بزنید و گیج روغن را که در نزدیکی موتور قرار دارد بردارید. این گیج با دارا بودن دستگیره رنگی (معمولا زرد یا نارنجی)، به سادگی قابل تشخیص است.
  2. پس از برداشتن گیج به سطح میله آن نگاه کنید و میزان روغن را مشاهده کنید.

بر روی سطح میله ها علامت هایی قرار داده شده است که با کمک آن ها چک کردن روغن موتور ساده می شود. در برخی از ماشین ها بر روی سطح لوله از حروف L (Low) برای سطح پایین روغن و از حرف H (High) به معنای سطح بالای روغن استفاده می شود. در برخی دیگر از کلمات min برای سطح پایین روغن و max برای سطح بالای روغن بهره گرفته می شود. اگر پس از برداشتن گیج، میزان آغشته بودن روغن بر روی سطح میله در بین دو علامت سطح پایین و سطح بالای روغن قرار داشت، بدین معنا است که میزان روغن موتور خودرو شما خوب است. علاوه بر میزان روغن موتور، پیشنهاد می کنیم رنگ روغن موتور را نیز بررسی کنید. رنگ روغن موتور در ابتدا عسلی و شفاف است اما با گذشت زمان روغن موتور کثیف و تیره تر می شود. اگر در هنگام چک کردن روغن موتور، رنگ آن بسیار تیره شده بود به این معنا است که روغن موتور بیش از حد کثیف شده و بهتر است آن را عوض کنید.

جمع بندی

در این مقاله از پارت باران، نحوه چک کردن روغن موتور را شرح دادیم. توجه به روغن موتور به واسطه نقشی که در کارایی موتور ماشین دارد، مهم است. اگر چک کردن روغن موتور از نظر سطح و کیفیت به صورت دوره ای انجام ندهید، احتمال خرابی موتور و وارد شدن خسارات مالی سنگین زیاد است. پیشنهاد می کنیم هر هفته روغن موتور خودرو خود را بررسی کنید و بعد از پیمودن مسافتی بین 5 الی 10 هزار کیلومتر، روغن موتور را تعویض کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *