مقالات

چه دلایلی باعث کم شدن نور چراغ های خودرو می شود؟

چه دلایلی باعث کم شدن نور چراغ های خودرو می شود؟

کم شدن نور چراغ خودرو یکی از مشکلات مهمی است که در انواع مختلف خودرو با آن مواجهیم. مشکلی که اگر به آن توجه نشود، ممکن است شما را با خطرات بسیاری مواجه کند. با این مقاله از وب سایت پارت باران (فروشگاه لوازم یدکی کیا و لوازم یدکی هیوندای) همراه باشید تا دلایل کم شدن نور چراغ های خودرو را بررسی کنیم.در شب و تاریکی هوا، در زمان مه و دیگر شرایط نامناسب، استفاده از چراغ ماشین برای رانندگان اهمیت بسیاری دارد. چرا که دید مناسب آن ها وابسته به روشنایی چراغ ها است. عدم وجود نور مناسب می تواند منجر به تصادف و بروز خسارات جانی و مالی جبران ناپذیری شود.کم شدن نور ماشین می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت. پیشنهاد می کنیم که به محض این که متوجه کم شدن نور خودرو شدید، سریعا برای رفع مشکل اقدام کنید.

دلایل کم و زیاد شدن نور چراغ‌های ماشین

مطمئنا با کم شدن نور چراغ ماشین اولین مسئله ای که به ذهنتان خطور می کند، خرابی لامپ ماشین است. این موضوع می تواند درست باشد اما به توجه به ساختار و سیستم پیچیده ماشین ها، علت کم و زیاد شدن نور چراغ‌ های خودرو تنها مربوط به خود لامپ نمی شود و موارد بسیاری را در بر می گیرد. در ادامه تمامی عوامل کم شدن نور خودرو را بررسی می کنیم. این عوامل عبارتند از :

لامپ ماشین

پس از مشاهده کم شدن نور چراغ خودرو، لامپ ماشین اولین جایی است که نیاز به بررسی دارد. ممکن است عمر مفید لامپ ها به اتمام رسیده باشد. معمولا عمر مفید لامپ ها 5 سال است که بسته به کیفیت و جنس آن ها ممکن است عمر مفیدشان کمتر یا بیشتر از این مقدار باشد.پیشنهاد می شود ابتدا ساختار لامپ را بررسی کنید، اگر آسیبی به آن وارد شده بود یا تغییر رنگی مشاهده کردید، لامپ را برای تست به مدار دیگری وصل کنید. اگر باز هم روشنایی لامپ کم بود یا سوسو می زد، مشکل از لامپ است و نیاز به تعویض آن دارید.

بروز مشکلات در سیم کشی برق ماشین

از جمله دیگر عوامل کم شدن نور چراغ خودرو، بروز مشکلات در سیم کشی برق ماشین است. فرسوده شدن سیم ها، اتصالات نا مناسب، اتصال کوتاه و رخ دادن دیگر عیوب در سیم کشی برق ماشین می تواند سبب کاهش نور چراغ خودروها شود.

خرابی دینام سبب کم شدن نور چراغ خودرو می شود

وظیفه دینام ماشین تامین برق چراغ خودرو و دیگر قطعاتی همچون شیشه های برقی ماشین، برف پاک کن ها و … است. در بسیاری از مواقع دینام به طور کامل خاموش نمی شود اما عملکرد آن ضعیف می شود و به صورت دوره ای از کار می افتد. این موضوع نیز  می تواند علت کم نور شدن چراغ های ماشین باشد.

فرسوده شدن تسمه دینام

تسمه دینام، موتور را به دینام متصل می کند. اگر این تسمه فرسوده شود، ممکن است برخی اوقات به درستی روی قرقره ای که برای آن تعبیه شده است نچرخد و لیز بخورد. در هنگام لیز خوردن تسمه، دینام نیز به درستی کار نخواهد نکرد و نور چراغ ماشین کم می شود.

خرابی باتری

یکی از شایع ترین دلایل کم شدن نور چراغ خودرو، خرابی باتری ماشین است. باتری های معیوب سریع خالی می شوند و نمی توانند برق را به خوبی در خود ذخیره کنند. این موضوع می تواند یکی از دلایل کم نور شدن چراغ های ماشین شما باشد. اگر مدت زمان زیادی است که باتری ماشین خود را تعویض نکرده اید و نور چراغ ماشین شما کاهش یافته است، بررسی باتری ماشین را بایستی در اولویت قرار دهید.

کثیف شدن چراغ ها

ممکن است هیچ ایراد فنی ای در کار نباشد و تنها دلیل کم شدن نور چراغ خودرو کثیف بودن چراغ ها باشد. وجود گرد و غبار، لکه و … می تواند سطح چراغ را بپوشاند و سبب کاهش روشنایی آن شود. کثیفی لامپ و لنزهای چراغ ماشین علاوه بر کاهش میزان روشنایی در برخی موارد به خصوص خودروهای جدید، سبب زرد شدن آن ها نیز خواهد شد. می توانید به سادگی کثیفی چراغ را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تمیز کنید.

جمع بندی

کم شدن نور چراغ خودرو یکی از پدیده های رایجی است که تقریبا همه رانندگان آن را تجربه کرده اند. کم شدن نور چراغ ماشین دید راننده را در شرایط بدی همچون تاریکی شب به خصوص در جاده ها کاهش می دهد و شما را با مشکلات متعددی روبرو می کند. در این مقاله به سوال ” علت کم نور شدن چراغ ها در خودرو چیست ” پاسخ دادیم و عوامل مختلف را آن بررسی کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *