مقالات

علائم خرابی باتری ماشین

علائم خرابی باتری ماشین

بیشتر افراد تجربه تلخ و ناخوشایند خرابی باتری ماشین را داشته اند. درست زمانی که قصد داشتید ماشین را استارت بزنید، روشنش کنید و به کارتان برسید، متوجه شدید باتری خراب شده است و نیاز به تعویض دارد.
البته که روشن نشدن خودرو دلایل متعددی می تواند داشته باشد اما یکی از محتمل ترین گزینه ها خراب شدن باتری ماشین است. دانستن علائم خرابی باتری ماشین به شما کمک می کند زودتر متوجه شوید که باتری سالم است یا نه، آیا تنها نیاز به شارژ دارد یا باید فکر اساسی تری کنید و باتری جدیدی خریداری شود. در ادامه این مطلب از پارت باران به بررسی تمامی علائم خرابی باتری ماشین می پردازیم.

نحوه تشخیص خرابی باتری ماشین

زمانی که باتری ماشین خراب شود، قدرت لازم برای راه اندازی موتور وجود ندارد و شما نمی‌توانید از ماشین استفاده کنید. از جمله سریع ترین راه های تشخیص خرابی باتری ماشین می توان به موارد زیر اشاره کرد :

موتور روشن نمی شود اما استارت می خورد

اگر پس از چرخاندن سوئیچ خودروتان صدای استارت شنیده می شود اما روشن نمی شود احتمالا باتری معیوب شده است. البته ممکن است استارتر نیز خراب شده باشد اما در اکثر مواقع این باتری است که خراب شده و نیاز به تعویض دارد.

نه موتور استارت می خورد و نه چراغ پیشت کیلومتر روشن می شود

اگر ماشین شما استارت نمی خورد و توانایی روشن کردن چراغ پشت کیلومتر را هم ندارد این احتمال وجود دارد که دینام و باتری باهم خراب شده باشند یا موتور دچار یک مشکل مکانیکی شده است.

گاهی ماشین خوب استارت می خورد گاهی نه

اگر به صورت تناوبی با این مشکل مواجه می شوید که خودرو شما خوب استارت نمی خورد این امکان وجود دارد که باتری ماشین خراب شده است. البته ممکن است سیمی دچار قطع و وصلی شده یا دیگر مشکلات رخ داده باشد. بهتر است در این موقعیت به برق کار و مکانیک مراجعه کنید و خودرو خود را بررسی کنید.

مشکل استارت خوردن در هوای سرد

اگر هوای محیط خیلی سرد باشد، مشکل سخت استارت خوردن ماشین طبیعی است. اما اگر هوا زیاد سرد نیست و شما مدام با این مشکل مواجه می شوید، احتمالا یکی از علائم خرابی باطری ماشین است.

استفاده دائم از اتصال باتری به باتری برای استارت خوردن ماشین

علامت اصلی خرابی باتری ماشین ، این مورد است. مهم نیست به چه دلایلی این کار را انجام می دهید، اما اگر مجبور هستید بیش از سه بار در هفته از اتصال باتری به باتری استفاده کنید، باتری خودرو شما معیوب است و باید آن را تعویض کنید.

چگونه مطمئن شویم نیاز به تعویض باتری داریم

در صورت وقوع نشانه های خرابی باتری ماشین بهتر است موارد زیر را نیز بررسی کنید. اگر این شرایط نیز برقرار بودند می توانید مطمئن شوید که مشکل از باتری خودروتان است.

تاریخ تولید باتری

عمر مفید باتری ها معمولا بین 2 تا 4 سال است و اگر شما بیش از سه سال است که از این باتری استفاده می کنید و علائم خرابی باتری خودرو را مشاهده کرده اید، بهتر است به فکر تعویض آن باشید.

تغییر رنگ نشانگر باتری

یکی از اصلی ترین نشانه های خرابی باتری اتمی ماشین، تغییر رنگ نشانگر باتری است. با چک کردن این گزینه می توان از خرابی باتری ماشین اطمینان یافت. باتری های اتمی در روی خود یک چشمی دارند که در صورت تغییر رنگ می توانید اطمینان یابید باتری ماشین شما با مشکلی مواجه شده است. اگر رنگ چشمی سیاه شده بدین معنا است که شارژ باتری تمام شده است و بایستی باتری خود را شارژ کنید. اما اگر نشانگر به رنگ سفید درآمده به دلیل خرابی باتری ماشین است و نیاز به تعویض دارید.

تغییر شکل ظاهری باتری

تغییر شکلی همچون تو رفتگی، برآمدگی و … در باتری ماشین ها به معنای خرابی آن ها است و بدون شک نیاز به تعویض باتری دارید. دلایل این تغییر شکل می تواند گرم شدن بیش از حد یا وارد شدن ضربه به باتری باشد.

جمع بندی

اگر چه تمامی علائم و دلایل خرابی باتری ماشین در این مقاله شرح داده شد اما در بسیاری از موارد تنها یکی از علائم متوجه خودرو شما می شود و نمی توان با اطمینان گفت که باتری خراب شده است. در این شرایط پیشنهاد می کنیم دینام ماشین، بست باتری، شمع ها، فیوزها، پایه های نگه دارنده باتری و استارت را نیز بررسی کنید، چرا که بروز مشکل در این تجهیزات نیز مشکلات مشابهی ایجاد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *